Aurangabad, Maharashtra
GST No. 27AABCP6656R1ZL
Call 08043825845 38% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 50-150 W |
| Speed | <2000 RPM |
| Voltage | 12 V |
| Brand | Pranshu Electricals |
| Type | DC Motor |
| Current | <100 mA |
| Torque | <0.20 mNm |
| No Of Poles | 4, 8 |
| Insulation Type | Class F |
We are offering DC motors for door applications. These motors have a great demand in the market, owing to their premium quality, long service life, heavy duty functional. Our esteemed clients can avail these motors from us at market leading prices.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Power | 44 -1300 Watts |
| Usage/Application | RC Cars,RC Trucks,RC Plane,RC Boat,RC Helicopter. |
| Voltage | As per preference |
| Model Name/Number | MR-012-030/ |
| Speed | 5900 Rpm per volt |
| Weight | 15gm to 400gm |
| Brand | Pranshu Electricals |
| Motor Type | DC |
| Efficiency | We have capacity to manufature Brushless DC Motors of size 10 mm Diameter to 100 mm Diameter. |
| Color | Blue,Red,Black |
| Country of Origin | Made in India |
We are manufacturers of Brush less RC Motors for RC applications. These RC motors can be used for following applications:-
These motors are built using high power rare earth magnets, high precision bearings and precision machined components. These are available with different KVs in each model.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 24 V |
| Power | <50 W |
| Speed | <2000 RPM |
| Torque | <0.20 mNm |
| Motor Type | DC Motor |
| Brand | Pranshu Electricals |
| Power Source | DC |
| Country of Origin | Made in India |
Solar trackers are used to track the sun on which solar panels are fitted. It ensures maximum output and efficiency of the panels throughout the day. Maximization of efficiency of solar panel using solar tracking systems with the help of PMDC Motors.
PMDC Motors are relatively efficient, easily controllable and given the duty cycle for solar tracking applications, can be set up to last a long time.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Speed | 500 RPM to 3000 RPM. |
| Brand | ABB |
| Model Name/Number | AA, AB, CA, CB, CC, DA, & DB |
| Torque | 20 Ncm to 150 Ncm |
| Voltage | 24VDC & 180 VDC |
| Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Industrial |
Leveraging on our advanced manufacturing facilities, we are able to offer gearbox dc motors, which are offered with inbuilt tachogenerators and gearboxes. Designed in compliance with the international standards of quality, these energy efficient motors require low maintenance as compared to other conventional motors.
Applications:
Pick and place application
Educational trainers
Tensile testing machine
Cam shaft controllers in railway rakes
Speedometer testing equipment
Die polishing machines
Peristaltic pumps
View Complete details
| Horsepower | 1.5 HP |
| Speed | 960 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220 V |
| Power | 3.7 KW |
View Complete details