Aurangabad, Maharashtra
GST No. 27AABCP6656R1ZL
Call 08043825845 38% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Speed | <2000 RPM |
| Brand | Pranshu Electricals |
| Motor Type | DC Motor |
| Type | Externally Excited |
| Torque | <0.20 mNm |
| Power | <50 W |
| Current | <100 mA |
The DC Motors for EDM Wire-Cut Applications that we manufacture, have been famed for their efficiency, performance, and long service life. These are custom designed by our highly skilled technocrats for optimum functionality.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 12 V |
| Power | <50 W |
| Speed | <2000 RPM |
| Current | <100 mA |
| Torque | <0.20 mNm |
| Motor Type | DC Motor |
| Brand | Pranshu Electricals |
We present a vast array of DC Motors for Aeronautical Application at reasonable prices. Our product range is developed using quality approved materials and advanced techniques at our in-house manufacturing unit. Moreover, we follow international quality standards while developing our range and ensure efficient performance. One can avail these motors in different specifications from us as per their requirements.
Features:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 12 V |
| Power | <50 W |
| Torque | <0.20 mNm |
| Speed | <2000 RPM |
| Brand | Pranshu Electricals |
| Power Source | DC |
| Country of Origin | Made in India |
Our organization offers a unique range of DC motors that have been specially designed for wheelchair applications. These motors are manufactured using the best grade raw materials procured from market leading vendors. We are offering these motors at very economical prices.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | Pranshu Electricals |
| Mounting | FLANGE/ FOOT |
| Usage/Application | Industrial |
| Duty | S1 |
| Country of Origin | Made in India |
The DC motors that we offer for printing machines applications, have a wide-spread demand in the industry owing to their custom designing. Our technocrats ensure that they render these motors with the best designs that offer great efficiency and performance.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Voltage | 12 VDC, 24VDC, 48VDC, 180VDC |
| Power | <50 W |
| Speed | 2000-6000 RPM |
| Torque | 14Ncm to 90Ncm |
| Motor Type | DC Motor |
| Brand | Pranshu Electricals |
| Power Source | DC |
| Commutation | Brush |
| Insulation Type | Class F |
| IP Rating | IP44 / IP55 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details