Aurangabad, Maharashtra
GST No. 27AABCP6656R1ZL
Call 08043825845 38% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Voltage | 44 - 1300 Watta |
| Speed | <2000 RPM |
| Motor Type | Brushless DC Motors |
| Model Name/Number | MR-028-032 |
| Insulation Type | Class F |
| Brand | Pranshu Electricals Pvt. Ltd |
| Country of Origin | Made in India |
We are offering a comprehensive array of 28mm motors that have a great demand in the market owing to their premium quality. These motors have been precision engineered for optimum performance and high efficiency. Our esteemed clients can avail these from us at market leading prices.
For more information please click on the below link.
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Power | 50-150 W |
| Speed | <2000 RPM |
| Motor Type | Brushless DC Motors |
| Brand | Pranshu Electrical Pvt. Ltd. |
| Insulation Type | Class F |
| Commutation | Brushless |
| Country of Origin | Made in India |
We are offering a comprehensive array of 12mm motors that have a great demand in the market owing to their premium quality. These motors have been precision engineered for optimum performance and high efficiency. Our esteemed clients can avail these from us at market leading prices.
For more information please click on the below link.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Power | 50-150 W |
| Speed | <2000 RPM |
| Voltage | 12 V |
| Type | DC Motor |
| Current | <100 mA |
| Torque | <0.20 mNm |
| No Of Poles | 4, 8 |
| Insulation Type | Class F |
| Brand | Pranshu Electricals |
We are offering 36mm motors at very economical prices to our esteemed clients. These motors have been manufactured using top grade raw materials procured from leading vendors in the market. Our technocrats ensure they precision engineer these motors so that the users can yield the best of performance and efficiency from them.
For more information please click on the below link.
Additional Information:
View Complete details